חנוכה באנגולה- קננה חיבוק מהסוואנה

יש לי תואר בהכנת סופגניות ופעילויות חנוכה. כל השנים באפריקה כאמא לילדים קטנים, הרגשתי צורך עז לסחוף כיתה שלמה בסיפורי גבורה של המכבים, במצגות שירי חנוכה, בגזירת נרות וניירות שקופים.

דצמבר היה מגיע והייתי תופסת את המורה בזמן האיסוף ומבקשת ממנה למצוא שעתיים פנויות כדי שנוכל אני והצאצא להסביר לילדים על “אנוכה” (ח’ רפה רפה רפה).

חנוכה הוא חג שאין לאף אחד. חג כזה שאין בשום מקום אחר חוץ מישראל. סקירה קלה על החגים שלנו ולא נתעכב על כולם:ראש השנה יש לכולם NEW YEAR, לפורים יש את המקביל אלווין, רק בלי אוזני המן – ובכנות איזה ילד אוהב פרג?

החגים האחרים סוכות, ט”ו בשבט, ל”ג בעומר הם חגי “לייט”. ובנינו – תפוח אדמה במדורה או שזיף מיובש לא יכולים להתחרות בסופגניה שמנה ומלאת ריבה.פסח לעומת זאת הוא באמת חג גדול, אבל מבוסס סיפור דתי, משה, פרעה הברית הישנה – לא רציתי להיכנס לזה וגם חששתי מאוד שאחד הילדים ייחנק בטעות בעקבות אכילת מצה.

אז נשארתי עם חנוכה – “אנוכה” בנכר.

לקראת חנוכה – ההכנות לחג

ההכנות היו מתחילות  הרבה  לפני הזמן. היינו  מבררים מי מגיע מישראל שאנחנו מכירים, כדי לבקש שיביאו איתם משלוח חגיגי או מבקשים ממשפחה קרובה לשלוח לנו כזה, המון סביבוני פלסטיק כדי שנוכל לחלק לכל ילד בגן או בכיתה למזכרת. לרגע לא היינו שוכחים להסביר את אותיות הסביבון נ ג ה ש – נס גדול היה שם ההתלהבות הייתה בשיא עם משחק של הילדים בסביבונים.נא לא לשכוח מספרים, מדבקות וצבעים כדי להכין נר מרשים או חנוכייה וכך כל ראש של ילד היה מתקשט בפיסת אומנות מרשימה שהיה חוזר הביתה ואין אחד שלא ידע שחג החנוכה תיכף בא.בתחום הקולינרי היינו מכינים סופגניות ביתיות חמות ומתוקות, כי תראו לי חג יהודי אחד שלא עובר דרך הקיבה.

חגיגות עם הילדים

את כל ההכנות ארזנו והבאנו איתנו לגן ולכיתה. היינו אורזים חנוכיה ונרות ומספרים את סיפור הגבורה של המכבים מסבירים על המנהגים וכיאה לכל מוסד חינוכי מדגישים את תפקיד השמש שבלי עזרה שלו שאר הנרות לא היו דולקים – וישר מקשרים לעזרה הדדית של הילדים אחד לשני בכיתה. הילדים היו יוצרים ומסובבים סביבונים ומקנחים בסופגניה מתוקה.האמת נהננו להפיץ את האור עם סיפור גבורה וסופגניה ממש כמו הופעה של מיכל הקטנה או פסטיגל בגני התערוכה.

חג שמייח, חגית

ואיך אפשר בלי סופגנייה מקומית, מנדזי